Co je to ketóza a jak ji můžeme využít

03.02.2020

Ketóza. Velmi silný mechanismus, který nám byl evolučně dán do vínku. V dnešní době často zaměňován s komerční "Ketodietou". Pojďme se podívat blíže na tuto problematiku a zjistit, jak ji můžeme využít ve svůj prospěch.

Po delší době bez jídla, nebo v době kdy přijímáme extrémně nízké množství sacharidů začne tělo rozkládat tukovou tkáň na tkzv. ketony. Tyto ketony poté tělo v mitochondriích přeměňuje na energii ve formě ATP.

Jako ketózu tedy označujeme stav, kdy je množství ketonů v krvi vyšší než 0,5 mmol/L.  Je nutné zdůraznit, že stav ketózy je opravdový "gamechanger", protože z velké míry přepneme tělo do tukového metabolismu.

Co kdybych Vám řekl, že existuje lék nebo minimálně extrémně silná prevence vůči těmto neduhům:

  1. Léčba obezity: Ketóza je extrémně účinný nástroj na spalování tuků. 
  2. Snižuje zánětlivost organismu: Zvýšený stav ketonů v krvi je spojen se sníženou systémovou zánětlivostí. Záněty v krátkodobém měřítku způsobují potravinové intolerance, bolestivost svalů a šlach, zhoršenou regeneraci. Z dlouhodobého hlediska to je jeden z hlavních hráčů při vzniku civilizačních onemocnění.
  3. Zlepšení zdraví a energie: Má vliv na množství a zdraví mitochondrií, pokud máme zdravé mitochondrie máme více energie během dne a žijeme déle.
  4. Léčba epilepsie: Je zde dokázán silný efekt při potlačení nebo zmírnění záchvatů epileptiků.
  5. Chrání zdraví mozku: Zlepšuje zdraví mozku a dokáže zvrátit či zastavit průběh neurodegenerativních onemocnění jako Alzheimer a Parkinson.
  6. Pomáhá s lečbou Diabetu 2. typu: Zlepšuje zdraví diabetiků 2. typu.
  7. Léčba lymské boreliózy: V dnešní době je léčení lymské boreliózy značně problematické. Půst v kombinací s ketogenním stravováním může pomoci vymotat se člověku z tohoto začarovaného kruhu.
  8. Léčba rakoviny: Dle řady odborníků, může stav ketózy být významným pomocníkem při boji s rakovinou.

Zamyšlení: Řekněme že máte cca 10% tělesného tuku. Většina populace má samozřejmě mnohem více. Nosíte na sobě např 7 kg tukové tkáně. Když si dáme jednoduchý propočet 7000x9 (7000 gramu x 9 kcal v jednom gramu tuku ) dostaneme se na číslo 63000 kcal energie kterou si nosíme na břichu zadku a bocích. Pokud si vezmeme,že běžný denní příjem pro člověka je 2000-2500 kcal, je to solidní zásoba, co říkáte?

Jak je tedy možné, že když na sobě mám zásobu na několik maratónů, nemůže většina z nás vydržet bez jídla ani 3 hodiny? Odpověď je prostá, špatná metabolická flexibilita. Máme totiž dva druhy metabolismů, jeden cukrový a jeden tukový. Problém je,že většina populace jí permanentně vysoké množství sacharidů a jednoduchých cukrů a tukový metabolismus nevyužívají. Tím pádem náš organismus přestane být metabolicky flexibilní a neumí se přepnout a brát přirozeně z našich tukových zásob, resp. bere si jen tak malé množství, že to nestačí na chod organismu. V případě,že mu nedodáme svačinku každé 3 hodiny, jde naše fyzická a psychická produktivita do kopru a není nám hej.

Jak poznáme, že nejsme metabolicky flexibilní?

  1. Po jídle máme velmi brzy hlad
  2. Bez snídaně si nedokážeme přestavit den
  3. Máme potřebu během dne pořád něco ujídat
  4. Když se nenajíme, máme "vlčí mlhu" tj. špatné soustředění, problém se koncentrovat
  5. Bez jídla býváme velmi podráždění
  6. Problémy se spalováním tuku

Pokud se alespoň trochu vidíte v řádcích nahoře, je dost možné, že máte silný cukrový metabolismus ale slabý ten tukový.

To může být při pokusech o přeměnu postavy docela problém, protože si vaše tělo neumí sáhnout na ony tukové zásoby, kterých se chcete zbavit.


Jak z toho ven? 

Na papíře je odpověď relativně jednoduchá, provedení je již horší. Jezte MÉNĚ SACHARIDŮ a VÍCE KVALITNÍCH TUKŮ. Např. když vyřadíte přílohy z oběda, tedy nedáte si k pečenému kuřeti rýži, ale místo toho si uděláte salát, kde přidáte olivový olej a olivy, nutíte tělo využívat tuky, protože sacharidy jste mu nedodali. Je to první krok k budování metabolické flexibility a trénování organismu jak si brát ze svých zásob. 

Je důležité zdůraznit, že pokud budete i s tuky přijímat velké množství sacharidů, např. když si do špaget nalijete tunu oliváče a posypete parmezánem, tělo bude preferovat jako zdroj sacharidy ve formě špaget a bude to hatit vaše plány o budování metabolické flexibility a shazování tuku.


Zpátky ke ketóze


Jak můžete vidět ketóza má velký potenciál právě v přepnutí metabolismu do tukové řežimu a zvýšení metabolické flexibility. Toho můžou využít nejenom běžní lidé snažící se o přeměnu postavy. Nejvíce mohou z ketózy profitovat vytrvalostní sportovci.Proč? Stabilní hladina energie, narozdíl od svalového a jaterního glykogenu kterého máme ve svalech uloženého 250-400g tj. 1000-1600 kcal. Naše tělo získá přístup např. k 4-10kg tuků, což máme 36000-90000 kcal.

Je to tedy 1600 kcal z glukózy vs 40000 kcal z tuků. Sportovec se silným tukovým metabolismem může tedy podávat mnohem stabilnější a dlouhodobější výkon a je PODSTATNĚ méně závislý na energetických gelech.


Druhy ketózy

  1. Hladová ketóza - Do tohoto stavu se tělo přepne pokud delší dobu nic nejíme. Je to taky nejrychlejší a nejjednodušší způsob jak se do ketózy dostat. Pokud jste někdy slyšeli,že půsty jsou zdravé, velká část je přisuzována pravě zvýšenému množství ketonů v krvi. Pro většinu lidí, pokud si na hlad zvykají postupně je naprosto bezpečná. Pro naše předky bylo hladovění naprosto běžné, až my jsme si odvykli na tento stav. Proto jednou za čas 1-3 denní půst nemůže být na škodu. 
  2. Nutriční ketóza - Taaak, moje oblíbená, momentálně se v ní nacházím ( ráno jsem si z krve měřil hladinu ketonů ). Zde už dodržování není zdaleka tak jednoduché. Je třeba přísné restrikce cukrů a sacharidů. Omezení množství bílkovin. Oproti tomu musíme navýšit množství kvalitních tuků ve stravě. O tom z jakých druhů čerpat bude do velké míry rozhodovat vaše genetika. To je ale na samostatný článek. Veliká výhoda je,že se nutriční ketóza dá držet dlouhodobě a využívat její benefity. Nicméně, již to není tak intuitivní jako hladovění. Je důležité si nejprve nastudovat hodně informací, znát dobře své tělo a nepouštět se bezhlavě do žádných větších akcí.
  3. Ketoacidóza - Toto je úplně jiný stav. Doktoři je občas rádi zaměňují. Ketoacidóza je nektrolovaný stav, kdy pH krve klesne pod 7.35. Je to život ohrožující stav, do kterého se ale zdravý jedinec nemůže ketózou dostat. Může nastat například u diabetiků 1. typu nebo alkoholiků.


Shrnutí:

Pověděli jsme si základní informace o ketóze jejích hlavních benefitech a rozdělení. 

Co se týče hladové ketózy, můžu ji doporučit každému zdravému člověku. Je to vlastně uplně jednoduché, jednou za čas si dát např. 1 den půst. Nebo jíst maximálně 3 jídla denně. Budovat tedy metabolickou flexibilitu a učit tělo brát si ze svých zásob.

Nutriční ketózu bych na druhou stranu na počkaní nedoporučoval. Je podstatně naročnější na informovanost a je důležité poslouchat signály svého těla. Navíc většina dnešních lidí nemá dostatečně adaptovaný metabolismus a na ketóze pohoří. Já osobně musel 2x nutriční ketózu přerušit, protože jsem neměl dostatečně adaptovaný organismus a neměl jsem dost informací. Jak zjistit,že vaše tělo není dostatečně adaptováno? Poznáte to uplně jednoduše - nezvládnete to. Prostě jednoho krásného dne sežerete na co přijdete. Nebudete mít dobrou náladu, budete mít neustále chutě na zakázané potraviny a tak si řeknete,že na to kašlete a budete jíst normálně, že tohle vám za to nestojí. A víte co? MÁTE PRAVDU. Tohle by značilo jediné, nebyli jste dostatečně připraveni a "znásilňovali" jste svůj organismus stavem, který je pro něj sice přirozený, ale byli jste v něm naposledy jako kojenci. Potom "vás z něj vykopla ta čokoláda od babičky" a většina z nás už se do něj nikdy nedostala. Takže takto ne. Důležité je tomu dát čas a konzistentně pracovat na metabolicklé flexibilitě.

Mnohem schůdnější je postupná eliminace sacharidů a jednoduchých cukrů ve stravě. Přechod na Low Carb stravování. Dát tělu čas na adaptaci a idálně samotný přechod do ketózy řešit s někým, kdo se vyzná v celkové problematice. 

Pokud člověk udělá vše správně a netlačí organismus do extrému na který není připravený, je předchod a přepnutí se do ketózy naprosto plynulé, bez žádných průvodních negativních jevů. 


Snad jste se dozvěděli něco nového a budu se na Vás těšit v dalším článku.





© 2020 Rostislav Híreš. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky