Diety, proč často selhávají a kde vidím největší slabiny?

29.08.2019

Už jste někdy drželi nějákou dietu? Jak dlouho se vám ji podařilo držet? Jak jste se na ni cítili? Nejen fyzicky, ale i psychicky. A pokud vám pomohla, vrátili jste se více či méně k předešlému stravování? Proč?

Tyto otázky si pokládám vždy, když přijde na třecetidenní výzvy, mléčné diety, vaječné diety, ovo diety a podobné šílenosti. Zde bych rád shrnul v pár bodech, proč nejsem fandou těchto (ne)řešení.


  1. Častokrát nejsou dlouhodobě udržitelné - na každou dietu bychom se měli podívat z časově delšího horizontu než je 30 nebo 60 dní. Dokážeme ji držet rok, dva nebo klidně do konce života a bude na ní naše tělo opravdu prosperovat? Pro zhodnocení některých typu stravování je samozřejmě potřeba určitá úroveň informovanosti, ale i naprostému laikovi musí být jasné, že pokud se někde dočtete,že máte pít jen mléko a jíst mléčné výrobky, viz mléčná dieta, asi to nebude úplně dlouhodobě udržitelné - špatně. 
  2. Nerespektování naší individuality - Nic jako jednotná strava pro všechny neexistuje. Každý jsme unikát a i když jsme všichni lidi, rozdíly mezi ideální stravou jednotlivce mohou být markantní. Vždy je třeba konzultace, co danému člověku dělá dobře, co mu vadí, jakými trpí problémy apod. Toto hodně diet nerespektuje. 
  3. Příliš progresivní - Pokaždé když držíme dietu na kterou nejsme zvyklí vyvolává to v našem těle jistý stres. Ať už metabolický tj. na úrovni metabolismu, např. přechod na nízko-sacharidové stravování, v případě, že máme silně cukrový metabolismus tělo se nemusí stíhat přizpůsobovat a můžeme čekat doprovodné jevy jako mentální mlha, bažení po sladkém, návaly hladu, slabost. V druhém případě může jít jednoduše o stres pramenící ze zvyku. Máme zažité jisté vzorce, chování, stravování,  jsou to naučené činnosti, které děláme automaticky a když jsme nuceni je změnit a dodržovat, vyžaduje to jistou dávku vůle a to může vyvolat menší či větší stresovou reakci. Pak jsme v tom lepším případě během dne mnohem více podráždění. V tom horším se večer nacpeme balíčkem chipsů nebo se na dietu rovnou vykašleme.    
  4. Jsou jednoduše "špatné" - Toto tvrzení může znít zvláštně, nicméně má své opodstatnění. V prvé řadě to do určité míry souvisí s bodem č. 1. Většina diet absolutně nerespektuje realitu, jsou zkrátka nastaveny špatně, a řídí se tkzv. Bro science. Místo aby si braly základ ze skutečných vědních poznatků/studií. V druhém případě slovo "špatné" znamená, že člověk s omezenými znalostmi neví, co zrovna je pro něj nejaktuálnější. Příklad - Člověk s nadváhou a různými zdravotními problémy chce zhubnout. Na základě své potřeby si zvolí nízkokalorický jídelníček v kombinaci  třeba s low carb stravou. Už neví, že jeho problémy a s tím i nabírání tuků souvisí se špatnou štítnou žlázou a např. syndromem leaky gut (zvýšená propustnost střeva). Přitom jsou toto hlavní problémy, které zároveň brání efektivnímu spalování tuků a měl by je řešit na prvním místě = špatně zvolená dieta.

Toto jsou hlavní body, proč si myslím, že striktně předepsané jídelníčky nejsou cesta, o šílených čtrnácti denních dietách ani nemluvím....Pokud nejste vášnivý sebemrskač, prosím, vyhněte se jim.


 Navíc, kdo by se chtěl neustále stravovat podle určitého jídelníčku, být závislý na rozpisu z nějakého papíru, který absolutně nemusí respektovat situaci v jaké se současně nacházíte.  Pokud správně pochopíte principy, budete se stravovat dle svých AKTUÁLNÍCH potřeb, které se v čase mění a budete moci pružně upravovat jídelníček a suplementaci na základě situace v jaké se zrovna nacházíte. Případně se naučíte vybrat to "nejmenší zlo" a minimalizovat dopady špatné životosprávy, například při cestování. Toto všechno a ještě více řeším ve svém koučinku.

© 2020 Rostislav Híreš. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky