Nebojme se tuků

12.08.2019

Znáte to? To si tak v práci snídáte vajíčka se slaninou, k tomu půlku avokáda, hrst ořechů. Kolegové se vám do talíře dívají s podezřívavými výrazy a komentují to slovy "A není tolik tuků dietní chyba?"


Tuky, dlouhá tisíciletí na nich záleželo naše přežití, zejména v zimních obdobích pomáhaly našim předkům přečkat tyto těžké časy. Jejich využívání máme zakódováno hluboko v genech, někdo víc, někdo méně, ale potřebujeme je všichni. Tělo je využívá jako primární zdroj energie, syntézu hormonů, tvorbu buněčných obalů a další.  I přesto se v posledních dekádách označují jako zdroj všeho zla a civilizačních onemocnění. V největší míře za to můžou zaplacené studie "cukrářských" lobby. Protože démonizací tuků nastala zlatá éra, nízkotučných a odtučněných výrobků, cukrovinek a další průmyslově zpracovaných pseudo-zdravých potravin.

Doufám, že se nepletu když napíši, že této éře již pomalu zvoní hrana, lidé se začínají více zajímat, staré studie jsou nahrazovány novými a problémy s civilizačními chorobami jsou na historickém maximu. 

Asi už většině z vás dochází, co Vám chci sdělit, tuky rozhodně nejsou špatné, tedy většina ne.  Každý kdo je ve větší míře omezuje, si koleduje o zdravotní problém a de facto tím,že je nahradíme sacharidy a nízkotučné výrobky jsou nastaveny cukry, na sebe nadváha nenechá dlouho čekat.

 Samozřejmě musíme vzít v potaz více věcí, neberte mě úplně doslova.  Ono to je jednoduché, v zásadě platí, že chceme- li pálit tuky, musíme naše tělo naučit pálit tuky a jak se to má naučit, když jíme tuků málo a nahrazujeme je do velké míry sacharidy? Pokud chceme aby naše tělo pálilo i naše tukové zásoby, je záhodno vytvořit si dobrý tukový metabolismus. Samozřejmě míra toho jak naše tělo nakládá s tuky je dána hlavně dvěma faktory, metabolickou flexibilitou a genetickými předpoklady. Na základě toho se poté odvíjí kolik % našeho energetického příjmu má býti z tuků a sacharidů, a které druhy tuků preferovat a kterým se vyhnout, ale to by bylo na delší povídání.

Jaké tuky preferovat a jakým se naopak vyhnout?


Vedle nešlápnete z rostlinných zdrojů konzumací ořechů, olivového,avokádového,sezamového,lněného (zde pouze za studena lisovaný) oleje, z živočišných zdrojů se nebojte - másla, přepuštěného másla, sádla, tučných jogurtů a sýrů, tuku v mase a vnitřnostech.

Naopak, určitě se vyhněte slunečnicovému a řepkovému oleji (nedej bože na nich smažit ) a margarínům to, že jsou zdravé je jeden z největších bullshitů se kterými se každodenně setkáváme.

 Proč? Určitě jste již někdy slyšeli o "Omega 3,6 a 9", jejich vyváženost ve stravě  je velmi důležitá, problém je, že v západní stravě výrazně převládají omega 6 na úkor ostatních dvou. A velikým zdrojem omega 6 jsou právě slunečnicový a řepkový olej. Omega 6 byly vyzdvihovány pro snižování LDL cholesterolu ( toho "špatného" - opět toto označení je zavádějící), to možná dělají, nicméně přináší více problémů než užitku.  

  1. Jsou tepelně velmi nestabilní - "Rosťo, ale všude se píše, že řepkový a slunečnicový olej jsou na smažení lepší než olivový" - Blbost, jde o to, že u těchto olejů se uvádí takzvaně kouřový bod, jenže, WAIT FOR IT, omega 6 obsažené v těchto olejích se začnou znehodnocovat mnohem dříve než daný olej kouřového bodu vůbec dosáhne. A dále, omega 9, obsažené například v olivovém a avokádovém oleji jsou tepelně VÍCE stabilní než omega 6. Z toho jasně vychází, že olivový olej se na tepelnou úpravu hodí více než než řepkový a slunečnicový. Co se děje při tepelném znehodnocení? Všecky pozitiva oleje jdou do pryč, uvolňují se do něj volné radikály které zvyšují v těle oxidační stres, tělo pak musí pracněji detoxikovat - to nechceme. 
  2. Jsou silně PRO zánětlivé, problém je v tom, že když je poměr mezi omega 3-6 horší než 1:3, a vzhledem k tomu, jak vypadá západní strava je úplně jednoduché se dostat k poměru třeba 1:50. V této chvíli začne tělo preferovat při tvorbě obalů jednotlivých buněk omega 6 mastné kyseliny. Máte zaděláno na problém, takové buňky propouští , mnohem více patogenů a cizorodých látek všeho druhu, zvyšuje se tělesná zánětlivost, můžeme mít zhoršenou imunitu, regeneraci a další.

Pár mikro tipů na závěr, nebojme se tuků, raději uberme trochu těstovin nebo rýže z přílohy, na svačinu si dejme hrst makadamových oříšků místo rýžových chlebíčků a ten nízkotučný jogurt dejte nějakému kolegovi, kterého nemáte rádi. Snažte se co nejméně smažit, tepelná úprava by měla být co nejkratší a když už, použijte přepuštěné máslo, sádlo, olivový, kokosový nebo avokádový olej.

Toliko ve stručnosti, snad vám článek alespoň něco přinesl a dozvěděli jste se nějákou novinku. Podrobněji si problematiku rozebereme v některém z dalších článků, případně pokud máte dotaz, neváhejte mě kontaktovat. Mějte se krásně a zase někdy.


© 2020 Rostislav Híreš. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky