Spánek, klíč k pevnému zdraví a štíhlé postavě? Část 1.

24.08.2019

"Kam nechodí spánek, tam chodí lékař"

Spánek je důležitý, většina z nás si to v hloubi duše více či méně uvědomuje. Dovolím si to ještě přiblížit, spánek je extrémně důležitý a je to jedna z prvních, ne-li první věc, kterou by jste měli rešit, pokud chcete být zdravější, štíhlejší, šťastnější, zkrátka se mít lépe.

Mnoho lidí se na spánek dívá jako na nepřítele, ukrajuje nám z našeho času, je to takové "nutné zlo", nic nemůže být dále od pravdy, pojďme si říct, proč je pro nás tak zásadní.

  1. Regenarace organismu, spánek má silný anti-aging efekt
  2. Obnovení energetických zásob - při kvalitním spánku "nabijete baterky"
  3. Vyplavení růstového hormonu - velká část růstového hormonu se vyplavuje ve spánku. Bez spánku Vám svaly neporostou.
  4. Hormomální rovnováha - při špatném spánku si zaděláváme na hormonální dysbalanci. 
  5. Obnova stresových zásobníků - V praxi si to představte tak, že máte jakýsi pohár nadhledu, vůle chcete-li. A pokaždé, když jste vystaveni nějákému stresu, který musíte zvládat - někdo vám nedá přednost, v práci, děti doma, soused který seká v neděli v 6.30 zahradu, pokaždé do onoho poháru trochu přilejete. Pokud pohár přeteče, snižuje se kvalita vašeho života, podrážděnost, nervozita, u vážných případů může přijít syndrom vyhoření. Pokud se dobře vyspíte, pohár je ráno prázdný a vy snesete více, pokud spíte špatně, pohár se nevyprázdní a den nemáte tak pěkný, jak by mohl být.

Nyní už musí být každému jasné, že spánek je zcela klíčový pro přeměnu postavu, zdraví a celkový well being.


Náš spánek řídí tkzv. Cirkadiální rytmus ( CR ) - je to vlastně náš vnitřní chronometr ovlivňující spánek a bdění. Cirkadiální rytmus ovlivňuje, kdy se nám chce spát, kdy vstaneme a do velké míry jak se celý den budeme cítit a jak budeme vypadat. 

Proč? Odpověď hledejme v evoluci. Všechny organismy se více či méně adaptují, je to logické, adaptace je klíč k přežití. A co je větší jistota než to, že ráno vyjde slunce a večer zajde za obzor a je tma. Pro lidskou rasu a de facto všechny organismy chodící po zemi je střídání dne a noci největší jistota.  Máme to zakódováno v každé buňce našeho tělo, jedná se o tkzv. geny pro cirkadiální rytmus.

Geny pro cirkadiální rytmus jsou nadřazeny všem ostatním a dále je ovlivňují. CR je proto naprosto stěžejní pro všechny ostatní pochody v těle. Pokud špatně spíme a máme ho rozhozený, máme problém v naprostém základu a takzvaně si házíme klacky pod nohy, ať už je náš cíl jakýkoliv. 

Pro nás, jako pro lidskou rasu to znamená, že se náš cirkadiální rytmus odvíjí od cyklu východ- západ slunce. Ráno vyjde slunce, tělo je třeba probudit, energizovat, naši předci šli shánět potravu. Po západu slunce se tělo zklidňuje a krátce po západu slunce se ukládali ke spánku. 

Takto to fungovalo tísíce let, co se změnilo?

Člověk mění prostředí ve kterém žije, v tomto případě to znamená, že jsme se naučili z noci udělat den. Veřejné osvětlení, televize, mobily,tablety, notebooky, lampy doma. To vše pro naše tělo vysílá signály "je den, spát netřeba". Jak to funguje a tipy, jak zlepšit náš spánek si řekneme v 2. časti.

© 2020 Rostislav Híreš. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky